eprezentacja klienta przed sądami i urzędami. Kancelarie prawne bardzo często nie posiadają z góry ustalonego cennika swoich usług, ponieważ każda sprawa prawna jest inna i wymaga indywidualnego podejścia. Dlatego też wycena za świadczone usługi prawne jest wystawiana indywidualnie w zależności od rodzaju prowadzonej sprawy. Czynnikami, które mają wpływ na wycenę danej usługi są czas trwania oraz rodzaj sprawy prawnej, a także konieczność przygotowania odpowiednich materiałów. Niezależnie od tego, czy jest to udzielenie jednorazowej porady prawnej czy udzielanie stałej pomocy prawnej, ustalanie cen jest dopasowane do potrzeb klienta i rodzajów udzielanej pomocy prawnej. Wycena za sporządzanie czy opiniowanie dokumentów prawnych również jest uzależniona od rodzaju sprawy.
Usługi oferowane przez kancelarię prawniczą
Istnieje wiele kancelarii prawnych, które według definicji są po prostu miejscem wykonywania zawodu przez prawnika lub zespołu osób tam zatrudnionych. W zależności do rodzaju kancelarii prawniczej, która może być adwokacka lub być kancelarią radcy prawnego, zakres świadczonych usług może się różnić. Ponadto kancelarie prawnicze mogą być różnej wielkości, to jest od kilku osobowego zespołu po jednoosobową kancelarię. Podstawowymi usługami świadczonymi przez kancelarie prawne, czy to adwokackie, czy to radcy prawnego, są udzielanie porad prawnych oraz reprezentacja klienta przed sądami. Jeśli interesuje nas skorzystanie z usług kancelarii prawnej, najlepiej jest sprawdzić na stronie danej kancelarii zakres świadczonych usług prawnych lub skontaktowanie się i dopytanie o szczegóły oferowanych usług. Przykładowymi usługami prawnymi, które są świadczone przez kancelarie, są jednorazowe porady prawne, stała obsługa prawna klientów czy też reprezentacja przed sądami oraz sporządzanie i opiniowanie dokumentów.
Podział zawodów prawniczych
Istnieje wiele zawodów i specjalizacji prawniczych, wśród których można wyróżnić profesje, takie jak adwokat, radca prawny, prokurator. Najbardziej znanym kryterium podziału zawodów prawniczych jest podział ze względu na kryterium interesu, czyli na prawników interesu publicznego, jak prokurator, oraz na prawników interesu prywatnego, jak adwokat i radca prawny. Istnieją także inne kryteria klasyfikacji zawodów prawniczych, takie jak na przykład kryterium funkcji, kryterium przedmiotu czy kryterium kultury prawnej. Każde kryterium klasyfikacji zawodów prawniczych posiada własne wytyczne. Kryterium funkcji to podział prawników ze względu na pełnioną rolę społeczną, natomiast kryterium kultury prawnej oznacza przynależność prawnika do określonej struktury. Zawód radcy prawnego, którego miejscem pracy może być kancelaria prawna, jest wydzielony ze względu na kryterium interesu, a konkretnie interesu prywatnego. Tacy prawnicy działają w sektorze prawa prywatnego, czyli mogą służyć poradami prawnymi indywidualnym klientom.